10 Mayıs 2011 Salı

The French Spiderman: Alain Robert

Tırmanış kendi altında çeşitli dallara ayrılır, geleneksel tırmanış, spor tırmanış vs... Bunları bir kenara bırakalım tırmanmak sadece tırmanmak dendiğinde aklınıza gelen yani ipsiz, emniyetsiz, malzemesiz saf tırmanış, yani free solo!


İşte fransanın örümcek adamı Alain Robert'in yaptığı da tam anlamıyla bu. Ancak o bunu daha da ilginçleştirerek doğadan, kayalardan alıp insan yapımı binalara, heykellere taşıyarak şehire indirmiş. Bunu yapan ilk tırmanışçı olmasa da 90'larda yaptığı illegal bina tırmanışları ile dünyaya "Urban Climbing" yada "Buildering[1]" kavramlarını öğretmiş en ünlü simalardan biri olmuş.Bunu yaparken de çoğu tırmanışı gözaltında bitmiş.

Wikipedia sayfasında tırmandığı binaların, geçirdiği kazaların ve gözaltıların listesine ulaşmak mümkün.


Peki kim bu Alain Robert, neden blogda bu adamdan bahsediyoruz. Çünkü kendisi artık sadece illegal tırmanışlar yapmıyor, dünyanın en yüksek binalarına gösteri amaçlı ticari tırmanışlar da yapıyor. Ve bu kapsamda istanbulda inşa edilen avrupanın en yüksek gökdelenine tırmanmak üzere 17 mayısta Türkiye'ye geliyor.


Haber şöyle: http://www.ntvmsnbc.com/id/25209785

Biz de bu sayede sıradışı bir hayata sahip olan Alain abiyi tanımış olalım. Ve kendisine kazasız belasız tırmanışlar dileyelim.

Şuraları ziyaret ediniz:

http://www.eksisozluk.com/show.asp?dbbk=1&t=alain+robert
http://en.wikipedia.org/wiki/Alain_Robert
http://www.alainrobert.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Buildering
http://urban-climbing.com/

Şu videoları izleyiniz:

Abimizden bir free solo vidyosu:Vegasta yapacağı bir tırmanış öncesi tanıtım filmi:Şu vidyoda yaptığı hareketler "nasıl" sorusuna cevap niteliğinde :)
1. Bouldering: Kısa kaya tırmanışı anlamnıa gelir, buna istinadan buildering çok güzel bir tanımlama olmuş.

2 Yorum:

Gürhan GÜLEZ dedi ki...

Örümcek adam filminde effekt yapmadan oynayabilecek adam bu.Ne gerek var o kadar bilgisayar 3d tasarımlarına :))
Haber verdiğin için sağol ben de paylaşacağım bunu...

Çaylak dedi ki...

Ne demek, abinin yaptığı şey tamamen tutku, tırmanma tutkusu, kimse şan şöhret için bu kadar kasmaz. Paylaşılmayı fazlasıyla hakediyor. Ayrıca onu tanıyan birinden duyduğum kadarıyla pek mütevazi bir abiymiş.

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...